Úvodní stránka Co nového na webu
21.4.2010
Přidány fotky ze Španělska (výprava v r. 2005) a doplněna rychlá navigace fotogaleriemi. Stará verze stránek je přístupná zde.

4.4.2010
Po projití několika slepých uliček je tu snad již finální design stránek. Přístupná je galerie Peru a České ZOO (nová). Na dalších se pracuje.
Doufám, že se vám tu bude líbit. Vzkazy můžete nechat v knize hostů (nabídka v menu).
Zajímavosti na jiných webech Vzkazy Jak se pohybovat na stránkách

První věc, kterou je třeba říci: stránky jsou optimalizované pro Firefox. S IE to taky sice jde, ale... :) No a bez povoleného JavaScriptu to taky nepůjde... Navigace je doufám standardní, na co tak běžně můžete narazit na www stránkách (pro jistotu: hyperlinky v textu jsou tmavě šedé a jsou podtržené, ve FF mají v pozadí i efekt "drop shadow" :)

Prohlížení si užijete při rozlišení min. 1024*768px. Taky bych doporučil, abyste přepli do celoobrazovkového módu klávesou F11, stejnou klávesou se přepnete zpět.

Pro prohlížení fotografií by bylo ideální, aby na Vašem monitoru byla rozlišitelná dvě krajní levá políčka na "stupnici" dole. Není-li tomu tak, zkuste zvýšit jas, popř. kontrast monitoru.

Prostředí k prohlížení: Do prezentace fotografií se dostanete kliknutím na náhled(y). Prohlížení fotografií je v prezentaci možné ovládat i klávesnicí: posun na předchozí/následující foto (šipka vlevo/vpravo), slideshow (mezerník), plné rozlišení (f), konec (esc). Navigační menu prohlížení fotek se objeví při posunutí kurzoru myši přes fotografii.

K prezentaci fotografií jsem použil opravdu skvělý nástroj Highslide JS.

Používáte-li prohlížeč Firefox (do verze 2.x), může se stát, že při prohlížení fotografií bliká kurzor (svislá čára). V takovém případě je třeba zrušit zaškrtnutí políčka 'Umožnit označení textu pomocí klávesnice' v menu Nástroje > Možnosti > Rozšířené - karta Obecné.

oto z exotické dovolené v Jižní Americe. Pro tuto cestu jsme si vybrali nabídku CK Adventura, resp. Latintour, což nám ušetřilo spoustu zjišťování, zařizování, starostí a rozhodně jsme byli spokojeni. Během dvou hlavních treků jsme prošli nádherná místa Cordillery Vilcabamba a Cordillery Blanca. V mezidobí jsme stihli Machu Picchu a na závěr Islas Ballestas s Nazcou... Snad jedinou vadou této dovolené bylo, že se mi nepodařilo foťákem nějak rozumně ulovit kolibříka... :).

Podrobnosti: Cordillera Vilcabamba a Machu Picchu a

Cordillera Vilcabamba

Cordillera Vilcabamba se nachází na západ od Cusca a má být součástí centra bývalé Incké říše. Kromě nádherných vysokohorských scenérií jsme zde téměř na každém kroku nacházeli pozůstatky dávné slávy Incké říše. Trasa byla vybrána tak, že jsme prošli např. ruinami Chocquequiaraa, rozsáhlého horského hnízda Inků a žhavého kandidáta na soupeření o velkolepost se známějším Machu Picchu. Trek vede z části po zrekonstruované incké stezce, kterou její stavitelé vyhnali do neuvěřitelných výšek, aby překonali horské sedlo. Vystoupali jsme po ní do 4.500 m.n.m. Celý trek končil nedaleko ruin kultovního místa nyzývaného Yurac Rumi (Bílá skála) s fascinujícím opracovaným kusem skály.

Machu Picchu

Zřejmě turisticky nejznámější a nejnavštěvovanější incké ruiny v Peru. Nejeďte tam, když jste tak blízko, že... Vlakem jsme se nechali z Cusca dovézt až do zastávky u Machu Picchu a tady zase autobusem až na Machu Picchu, no prostě mastňácká atrakce... Ovšem pohled na toto orlí hnízdo a dojem z něj je naprosto bombastický! Nádherně zachované stavby (které dosvědčují mistrovství v opracování kamene či snad těžko pochopitelnou techniku v jeho zpracování) v nádherném prostředí okolních hor. Inkové museli rozumět myšlence, že tělo je pro lidskou duši (či ducha) malé... Jako jedni z mála turistů jsme vyšplhali na homoli nad Machu Picchu nesoucí názav Huayna Picchu, na jehož svahu se v džungli nachází málo navštěvovaný chrám měsíce.
Cordillera Blanca a Nazca.

Cordillera Blanca

Po osmihodinové cestě autobusem z Limy na sever (a po nehodě) jsme dorazili do vesnice Yungay, odkud jsme podnikli druhý trek a dva jednodenní výlety. Trek vedl opět kouzelnou krajinou a horskými vesničkami, končili jsme ho pod Huascaránem, což je nejvyšší hora rovníkového pásu na zemi (6.768 m.n.m.). Jednodenní výlety byly k laguně Parón a k laguně 69 s nádhernými pohledy na Huascarán. V této části Peru jsme na incké památky nenarazili.

Nazca a cestou k ní

Protože návštěva Nazcy nebyla součástí oficiálního programu, pobyt v Peru jsme si prodloužili a vydali jsme se do ní autobusem z Limy. Po cestě jsme se stavili v městě Pisco (v okolí se vyrábí stejnojmenná vínovice, mimochodem velmi dobrá!) a navšívili rezervaci Islas Ballestas, kde sídlí obrovské množství ptáků a hejna lachtanů. Lze tu pozorovat i pár (takřka doslova) plameňáků. V okolí Nazky jsme pak navštívili pohřebiště a samozřejmě jsme se proletěli nad záhadnými obrazci. Zajímavé je, že planina s obrazci je posetá vyschlými řečišti a ty obrazce - při pohledu z výšky si opravdu lze těžko představit, jak to mohli udělat, aniž by je někdo navigoval shora..